Fred Astaire: Porady dla tancerzy

“Przede wszystkim bądź sobą! Taniec powinien być formą ekspresji. Nie popełniaj błędu zostając tancerzem bezmyślnie kopiującym. Nie bądź niewolnikiem kroków czy schematów.

Po jakimś czasie tańczenia, zauważysz, że tańczysz foxtrot, walc czy tango nieco inaczej niż wszyscy pozostali. Rozwinąłeś swój własny indywidualny styl. Nie jest to powód do zmartwień. Wręcz przeciwnie, byłoby więcej powodów do zmartwień, jeśli nie stworzyłbyś własnego stylu. Rozwijanie się różnych stylów tańca jest tak nieuniknione jak rozwijanie się różnych stylów w piśmie czy malarstwie. Tancerz bez własnego stylu jest niczym więcej niż mechaniczny robot.

Tańcząc w parze pamiętaj, że twoi partnerzy/partnerki mają również własny charakterystyczny styl. Rozwijaj swoją elastyczność. Bądź w stanie dostosować swój styl do stylu swojego partnera/partnerki. W ten sposób, nie rezygnujesz ze swojej indywidualności, ale mieszasz swój styl ze stylem partnera/partnerki.”

— Fred Astaire, wolne tłumaczenie z „The Fred Astaire Top Hat Dance Album, A Comprehensive Compendium On Ballroom Dancing”, 1936

Dodaj komentarz