Czym jest kizomba?

Prawdopodobnie najbardziej popularnym tańcem Angoli jest semba. Tak, wiem, wpis miał być o kizombie, ale nie sposób mówić o tym czym jest kizomba nie zaczynając od tego czym jest semba.

Semba to taniec w szybkim tempie, który zwyczajowo był tańczony podczas większych uroczystości takich jak narodziny, ślub czy udane zbiory. Taniec ten rozwinął się w XVII wieku na wybrzeżach Angoli w okolicach Luanda i Benguela. Uważa się, że semba dała początek brazylijskiej sambie, gdy zniewolonych Afrykanów wysyłano do Brazyli w ramach XVII-wiecznego handlu niewolnikami.

Wróćmy jednak do kizomby. Muzyka kizombowa powstała jako wypadkowa afrykańskich rytmów, w tym przede wszystkim semby, z rytmami Haiti zwanymi kompa. Dało to w wyniku wolniejszą muzykę i bardziej zmysłową. To z kolei pozwoliło na zwolnienie kroków i dało czas na charakterystyczne dla kizomby, bardziej „obfite” ruchy bioder. Ten styl jest zazwyczaj tańczony w luźniejszej ramie i w bardziej zmysłowy sposób niż semba.

Ciężko określić skąd dokładnie pochodzi kizomba. Niektórzy utrzymują, że pochodzi z Angoli z wpływem innych krajów portugalskojęzycznych afryki, podczas gdy inni podają, że jej źródło to Republika Zielonego Przylądka (Cabo Verde). Niezależnie jednak od pochodzenia jest znana przede wszystkim w krajach portugalskojęzycznych Afryki oraz w Europie, zwłaszcza w Portugalii i Francji.

Samo słowo „kizomba” w angolańskim języku Kimbundu oznacza „zabawę” lub „imprezę”. Zatem skoro nazwa stylu przypomina o tym, że jest to zabawa, być może warto się rozluźnić i dobrze bawić odkładając na bok wszelkie dywagacje techniczne i klasyfikacyjne.

A tak w ogóle kizomba nie istnieje 😉

Zobacz też:

Dodaj komentarz